Skip to content ↓
Ashcroft Technology Academy

Ashcroft Technology Academy

Teaching Staff

Claire PETERSON Curriculum Manager Art & Design
Gill CLIFF Art & Design/Textiles
Justin RANG Art & Design
   
Maryann WEATHERSEED Lead Teacher of ARC
Marie JHUGROO ARC Teacher
   
Stefan HERZ Business
Uzair SIDDIQI Business/Economics
   
Violet BAILEY Design & Technology/Health & Social Care
Janet JOSEPHS Design & Technology
   
Rebecca McGRUTHER Curriculum Manager English
Isobel DUNCAN 2i/c English
Andrew BARRY Subject Support English
Gemma COLLIER English
Julie COZENS English
Susannah EVEREST English
Isabella HOOKE English
Bethany KEETLEY English
Peter MELICHER English
Emily PASTORE English
Sarah PATON English/CAS Co-ordinator
Justin PECK English/Honours Co-ordinator
Wendy WATKINS English
   
Joshua HETHERINGTON Curriculum Manager Humanities 
Lucy SARGEANT 2 i/c Humanities
Christian BORRESEN Director of Politics and Citizenship Education (CPSE)
Yasmin ALIDU Humanities/Social Sciences
Rosie BULLERS Humanities
Michael DOVE Humanities
Emily FALKNER-LEE Humanities
Scott HENDERSON Humanities
Josh HOCKADAY Humanities/Head of Year 9
Chad MOODY Humanities
Sarah SCUDAMORE Humanities 
Obere SEAR Humanities 
   
James  PHILLIPS Curriculum Manager ICT/Computing
Adrian HADDLETON ICT/Computing
   
Aleksej  OBRADOVIC Curriculum Manager Mathematics 
Moss ROWE 2 i/c Mathematics
Sheryl-Ann OHENE-ODAME Subject Support Mathematics
Oona BERRY Mathematics
Justine BUCKMIRE Mathematics
Lisa HAVILAND Mathematics/HoY10
Pal HEGYI Mathematics
Ebony LAWRENCE Mathematics
Vjollca NIKLEKAJ Mathematics
Lauren RICHARDS Mathematics
John SELLARS Mathematics
Diogo SEQUEIRA-GASPAR Mathematics
Julia STURGESS Mathematics/Sixth Form Academic Co-ordinator
Liam WANDI Mathematics
   
Paulette  KAVANAGH Curriculum Manager MFL
Gabrielle BISHOP MFL
Alexandra IVAN MFL
Sarah LAZELL MFL
Loic McQUIGNON MFL
Ana PENNY MFL (part time)
Margaux TRAN QUYET CHINH MFL
   
Vicky WARD Curriculum Manager Physical Education 
Niall  DOOLEY Physical Education and Head of Year 11
Hannah JURD Physical Education
Jamie  KEITH Physical Education and Head of Year 10
   
Harriet DI BARTOLO Curriculum Manager Performing Arts - Music
Rebecca BRITTEN Performing Arts - Drama/Head of Year 9
Emma KING Performing Arts - Drama
Louise KIRBY Performing Arts - Drama
   
Binh-Le DANG Curriculum Manager Social Sciences
Yasmin ALIDU Social Sciences - Psychology/Humanities
Rachael COOKSLEY Social Sciences - Psychology
Obere SEAR Social Sciences - Psychology/Humanities
   
Laura  DOS SANTOS Curriculum Manager Science
Rehaan MALIK 2 i/c Science
Lisa ARMSTRONG Science / KS5 Science Coordinator
Kieran BRICKLEY Science
Bailey COOK Science/Maths
Alexandra HENRY Science
Farah KHAN Science/STEAM Coordinator
Jessica KUZMANOSKA Science
Katherine MANN Science
Hanna McANANEY Science 
David MENSAH Science
Christopher MALONEY Science
   
Firdous ZAHID SEN Co-ordinator
Nicola SOLIMAN SEN Learning Support